Zpět na úvod
 
 
 
 
 
 
aktualizováno 6.2.2015                                                                       


DELTALOOP

aneb anténa do každé zahrady nebo malého prostoru

Úvodem chci poznamenat, že článek je delší, ale věnujte mu pozornost. Hledače jednoduché a dobře vyzařující vícepásmové antény by mohl nasměrovat. Bonusem pak je nevelká prostorová a výšková náročnost. A také je odpovědí na často kladené požadavky zákazníků na anténu do malého prostoru. Anténa je vhodná i na portable nebo závody typu "Field day".

Inspirací k tomuto článku byla potřeba vyzkoušet možnosti provozu z druhého QTH a hledání jednoduché testovací antény, která obsáhne potřebná pásma. Sestavil jsem si tedy žebříček požadavků:

využitelný pozemek 20x20m (dále pak je uvedena i varianta 12x12m)
sice mám k dispozici 20x60m, ale nechtěl jsem tahat dráty nad dvůr směrem k silnici, ale využít jen oddělenou zahradu

nenápadnost, nenáročnost stavby, minimum úchytných bodů, úměrná výška nad zemí
nepřekážet běžnému provozu zahrady
jedna vícepásmová anténa
použitelnost v (nejen) závodech na všech pásmech od 80 do 10m s dobrým vyzařovacím diagramem bez výrazných minim
nevyžadovat zemní systém nebo protiváhy

Sérií simulačních pokusů, výpočtů a porovnáváním všech možných typů antén a jejich poloh při montáži jsem dospěl k výsledku, že nejlépe toto všechno splňuje anténa typu DELTALOOP napájená dvojlinkou - žebříčkem.
Anténa má tvar horizontálního zhruba rovnostranného trojúhelníku, napájeného ve vrcholu, kde základna je na zadní straně zahrady směrem od domu a je dlouhá 20m. Ramena vedou k domu, kde je třetí úchytný a také napájecí bod.

Simulacemi jsem si ověřil, že rozumná výška bude kolem 8m nad zemí, což je ideální pro jednoduché provedení úchytných stožárků. Zvedat ji výš, třeba na 10m, nemá s ohledem na vyzařování smysl.

Pozor, vše níže uvedené se týká pouze horizontálního deltaloopu = zhruba horizontální zhruba rovnostranný trojúhelník napájený ve vrcholu !!
Vertikální, šikmý, čtvercový, obdélníkový nebo trojúhelníkový napájený uprostřed strany se chová jinak !!Vyzařovací digramy jsem rozdělil do dvou částí
- vyzařování uvedené antény
- porovnání vyzařování uvedené antény s jinými typy antén a na různých pásmech
srovnávacích diagramů je hodně, ale má to význam


  DELTALOOP nad zahradu - vyzařování

pásmo 3,5MHz

pásmo 7MHz

pásmo 14MHz

pásmo 21MHz

pásmo 28MHz

 

  DELTALOOP nad zahradu - porovnání vyzařování - nepřehlédněte

Srovnání této antény s jinými typy je zajímavé a také vysvětluje, proč jsem zvolil právě tuto anténu.

jako porovnávací modely jsem vybral tyto antény:

- drátové antény ve výšce 10m nad zemí - jednopásmový dipól, multiband G5RV, PA0FRI, Windom
pro srovnávání jsou antény "natažené" v rovině, nikoliv jako invertované V, kde dochází k pokřivení vyzařovacích diagramů
- vertikální antény na zemi - vertikál 1/4 lambda, invertované L, vertikál Rybakov

přidáno porovnání
- s VDA na pásmu 21MHz (vertikální dipól s reflektorem)
- s 2 element YAGI na pásmu 14MHz

Výška 10m nad zemí pro srovnávací drátové antény byla vybrána úmyslně, jelikož to je rozumně dosažitelná výška pomocí různých teleskopických stožárků, magirusů, hliníkových stožárů, laminátových teleskopů a pod. Pro srovnání šlo o to, jak se vybrané antény chovají právě v této výšce.

pásmo 3,5 MHz zde

pásmo 7 MHz zde

pásmo 14 MHz zde

pásmo 21 MHz zde

pásmo 28 MHz zde


  DELTALOOP nad zahradu - mechanické provedení

-  Anténa má tvar horizontálního trojúhelníku, kde základna je na zadní straně zahrady směrem od domu a je dlouhá 20m. Ramena vedou k domu, kde je třetí úchytný a také napájecí bod.
Trojúhelník nemusí být přesně rovnostranný, cca 20% odchylka téměř nic nezmění. Také nemusí být přesně horizontální.
-  Napájení antény je pomocí dvojlinky nebo žebříčku. Zvoleno to je úmyslně s ohledem na minimalizaci ztrát v napaječi při vícepásmovém provozu. V dvojlince ztratíme jen několik wattů (cca 4 ze 100). Nechceme přece "provařit" desítky wattů v koaxu způsobené ztrátami nepřizpůsobením.
-  Na konci dvojlinky mezi tunerem je použit proudový balun nebo lze využít interního balunu v tuneru. 
Pro provoz antény je nutné používat anténní tuner, nejlépe L-článek opět kvůli minimalizaci ztrát.
-  Pokud stavíme anténu jen na otestování, postačí ji zhotovit z běžného anténního lanka, ale pokud má vydržet dlouhodobě a nepronášet se, je nutné ji udělat z lanka s nosnou nerezovou duší - anténní lanko CU-HD. Klasické měděné lanko se časem natahuje a to i když je předepnuté, měď prostě teče a s tím se nic nenadělá.
-  Rohové izolátory - vajíčka jsou jen nasazené na lanko, nejsou fixované svorkami, anténa si tak najde pomocí posouvání v izolátorech optimální polohu.
-  Uchycení antény je v rozích zahrady, kde postavíme hliníkové stožárky o výšce 8m vyrobené například z hliníkových trubek průměru 50/2 délky 4,5m a 45/2 délky 4m (nebo 4,5m v případě, že se stožárek bude zabetonovávat), horní trubka je zasunutá 40cm. Trubky mohou být uchyceny k plotovým sloupkům či jiným vhodným předmětům nebo zabetonované. Není je třeba nijak kotvit. Třetím úchytným bodem může být štít domu nebo třetí stožárek. Na vrch stožárku přijde buď kladka nebo stačí ocelové zinkované oko se závitem M6 uchyceným do trubky. Vhodné je dát na trubky plastovou záslepku a nezapomenout vyvrtat odvodňovací otvor, pokud přijde trubka zabetonovat.
- Pro uchycení antény ke sloupkům vyhovuje kotevní lano Mastrant P-3mm, ke každému sloupku doporučuji pro pohodlnou manipulaci při natahování cca 15m.

 

  DELTALOOP nad zahradu - MINI VERZE

Kdo má prostor menší nebo chce mít třeba "plnější" vyzařovací diagram na 10m pásmu, může natáhnout obdobný DELTALOOP do prostoru například 12x12m, což se vejde i do zahrádkářské kolonie a přesto budete schopni pracovat i na 80m.
Pro montáž stačí dva sloupky do rohů a uchycení s napájením ve štítu chatky.
Takovou anténu jde většinou postavit i na dovolené.

Níže jsou uvedeny vyzařovací diagramy a také srovnání s anténami G5RV (kterou ovšem na pozemek 12x12m nevmáčknete) a vertikálem Rybakov.
- přidáno porovnání s VDA na pásmu 21MHz (vertikální dipól s reflektorem)

 

pásmo 3,5MHz

pásmo 7MHz

pásmo 14MHz

pásmo 21MHz

pásmo 28MHz

 

Srovnání vyzařování s anténami G5RV a Rybakov zde

 

  DELTALOOP nad zahradu - shrnutí

Znovu opakuji - vše výše uvedené se týká pouze horizontálního deltaloopu = zhruba horizontální zhruba rovnostranný trojúhelník napájený ve vrcholu !!
Vertikální, šikmý, čtvercový, obdélníkový nebo trojúhelníkový napájený uprostřed strany se chová jinak !!

Touto anténou byl splněn požadavek dobrého vyzařovacího diagramu na všech potřebných pásmech a malá  náročnost na prostor, uchycení, výšku nad zemí a nepotřeba řešit jakýkoliv zemní systém. Ve vyzařování nejsou žádná výrazná minima (kromě pásma 28MHz).

Takto konfigurovaná Deltaloop anténa v některých ohledech vyzařováním převyšuje rozšířené a oblíbené vícepásmové antény typu G5RV a jejich modifikace, taktéž vertikální antény ať již rezonanční nebo nerezonanční (např. Rybakov). Je také srovnatelná nebo převyšuje v určitých směrech fixní jednopásmové nebo vícepásmové (FAN) dipóly. To vše samozřejmě při porovnání s umístěním antén v rozumné výšce, tedy kolem 10m nad zemí. Pokud by byl třeba dipól na 7MHz umístěn ve 20m nad zemí, bude na tomto pásmu jistě lepší. A samozřejmě směrové antény jsou také "jiná liga", ale také jiné pořizovací náklady a montážní souvislosti.

Z vyzařovacích diagramů je také patrné, že natočením trojúhelníku, zvolením napájecího vrcholu nebo velikosti trojúhelníku lze měnit vyzařovací diagram a anténu tím případně uzpůsobit požadavkům.

Popsaná anténa je ideální pro toho, kdo nemá moc prostoru či možnosti stavby stožárů se směrovkami, ale chce si slušně zavysílat na více pásmech. Stačí odpoledne pár hodin práce na zahradě a večer jste QRV.

 

Stavební díly pro anténu DELTALOOP najdete zde
pro stavbu potřebujete: střed dipólu, 2x izolátor vajíčko, 2x lanová svorka, anténní lanko (metráž), dvojlinku (metráž), kotevní lano Mastrant P-3 (metráž)
při objednání takového kompletu jsou šrouby, očka, stahovací pásky, smršťovací bužírka zdarma
objednat lze mailem

 

..a naslyšenou v nějakém contestu!
 

 

 

design a obsah OK5IM 2010-2015