ANTÉNA END-FED (EFHW)
 

Drátová KV anténa se skládá z transformačního obvodu a zářiče. Zářič je jeden, napájený na konci a elektricky konstruovaný v délce ½ lambda nebo jeho násobcích. Připojuje se do transformačního obvodu. Anténa je napájena koaxiálním kabelem o impedanci 50 ohmů. Transformační obvod je mechanicky navržen tak, aby umožňoval vysokou variabilitu v různých montážních podmínkách. 

Anténa je vyráběna ve třech variantách podle pásem.
Výkonové zatížení antény je
300 W PEP max (na digi, FT8 apod max 100 W)
Anténa je dodávána zkompletovaná.

  • model 5B short - 3,5 - 28 MHz, zářič je mechanicky zkrácený, pro pásmo 3,5 MHz je prodloužen cívkou, celková délka zářiče je 23 m

  • model 5B - 3,5 - 28 MHz, zářič má délku 42 m

  • model 4B - 7 - 28 MHz, zářič má délku 20 m

  • model 4B short - 7 - 28 MHz, zářič je mechanicky zkrácený, pro pásmo 7 MHz je prodloužen cívkou, celková délka zářiče je 12,5 m

Transformační obvod mk2 lze namontovat pomocí plastových nebo kovových pásků na trubku, zábradlí, stožár a pod., lze jen zavěsit nebo přišroubovat na plochu. Transformační obvod mk3 je na desce, kterou lze pomocí třmenů namontovat na trubku, jekl a podobný profil. Uchycení zářiče je pohyblivé, samo se nastaví do směru natažení žářiče.
Veškerý spojovací materiál je nerezový.
Anténu je vhodné doplnit Linkovým Izolátorem, zapojeným co nejblíže k anténě. Zamezí se tak plášťovým proudům a rušení (RFI).
Podle konkrétního provedení montáže je třeba počítat s použitím anténního tuner na některých pásmech. Vliv má kvalita země, okolní předměty a prostředí, výška konců zářiče, tvar natažení zářiče (vodorovně, šikmo, zalomený a pod.)
Optimální montážní podmínky jsou: horizontálně ve výšce 10m, napájení koaxiálním kabelem o délce impedančního opakovače na nejnižší používané pásmo. Impedanční opakovač = ½ lambda x koeficient krácení (pro konkrétní použitý kabel)

 

Vyzařování antény END FED 5B short

pásmo 3,5 MHz, výška 10 m

pásmo 7 MHz, výška 10 m

pásmo 14 MHz, výška 10 m

pásmo 21 MHz, výška 10 m

pásmo 28 MHz, výška 10 m

 

 

Porovnání vyzařování END FED 5B a půlvlného dipólu ve stejné výšce

END-FED 5B černá, dipól červená

pásmo 3,5 MHz, výška 10 m

pásmo 7 MHz, výška 10 m

pásmo 14 MHz, výška 10 m

pásmo 21 MHz, výška 10 m

pásmo 28 MHz, výška 10 m